Sprzedaż akcji nie jest jedynym sposobem wyjścia ze spółki
Wystąpienie wspólnika, wypłata zysku w sytuacji, gdy firma generuje stratę, lub pokrycie jej poprzez obniżenie kapitału zakładowego to przykłady zdarzeń, w których podmiot może przeprowadzić umorzenie akcji własnych.
MAREK BAROWICZ
Umorzenie akcji jest alternatywą dla instytucji ich zbycia, pozwalającą akcjonariuszowi na wystąpienie ze spółki. Umorzenie akcji jest specyficzną czynnością spółki, w wyniku której następuje prawna likwidacja akcji w kapitale zakładowym, za wynagrodzeniem lub bez niego. Likwidacja akcji powoduje nie tylko unicestwienie samej akcji jako części kapitału zakładowego, ale również inkorporowanych w niej praw obligacyjnych i organizacyjnych. Umorzeniu powinno towarzyszyć fizyczne unicestwienie dokumentu akcji. Jeżeli takie zniszczenie nie nastąpi, to wprawdzie akcja jako prawo podmiotowe przestaje istnieć (traci moc prawną jako papier wartościowy), ale dalsze istnienie dokumentu może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa obrotu.
Istnieje wiele przyczyn umorzenia przez spółkę wyemitowanych przez nią uprzednio akcji (tzw. akcji własnych) >patrz tabela.
Decydują zapisy statutu...
Akcje mogą zostać umorzone, gdy pozwala na to statut spółki. Jeżeli statut nie przewiduje umorzenia akcji (nie zawiera postanowień...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta