Restrukturyzacja firmy z rozliczeniem na specjalnych zasadach
Kosztem sprzedaży wierzytelności otrzymanych w wyniku rozwiązania spółki osobowej będzie kwota wydatków poniesionych na ich nabycie przez wnoszącego wkład lub wartość nominalna udzielonych pożyczek, niezaliczonych dotychczas do kosztów w jakiejkolwiek formie.
Wnioskodawca zamierza nabyć od dotychczasowego wspólnika spółki komandytowej lub spółki jawnej z siedzibą w Polsce ogół praw i obowiązków, stając się jej wspólnikiem, za środki pieniężne pozyskane w wyniku emisji obligacji. W skład majątku spółki osobowej wejdą m.in. wierzytelności z tytułu pożyczek, kredytów etc., wniesione do niej przez poprzedniego wspólnika w formie wkładu niepieniężnego, oraz środki pieniężne. Drugim wspólnikiem spółki osobowej będzie inna spółka kapitałowa z siedzibą w Polsce.
W wyniku planowanych działań restrukturyzacyjnych spółka osobowa zostanie rozwiązana na mocy uchwały wszystkich wspólników, bez przeprowadzenia procesu likwidacji. Majątek rozwiązanej spółki osobowej w postaci wierzytelności oraz środków pieniężnych zostanie przekazany na rzecz wspólników. Podatnik przewiduje, że ze względu na trudny do przewidzenia okres spłaty wierzytelności może się zdarzyć, że będzie zmuszony do sprzedaży części lub wszystkich wierzytelności. Zapytał, w jaki sposób powinien ustalić koszt uzyskania przychodu w przypadku sprzedaży wierzytelności otrzymanych w związku z rozwiązaniem spółki osobowej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta