Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O charakterze udziału wspólnika w spółce komandytowej decyduje wpis

13 kwietnia 2016 | Dobra Firma | Przemysław Kowalewski

Komandytariusz odpowiada za zobowiązania spółki wobec jej wierzycieli od dnia wpisu do rejestru przedsiębiorców.

W sprawie, która trafiła do sądu administracyjnego, chodziło o ustalenie sytuacji prawnej komandytariusza przystępującego w formie aktu notarialnego do istniejącej spółki komandytowej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku rozważał, kiedy uzyskuje on status jej wspólnika, a więc czy następuje to z chwilą przystąpienia do spółki, czy też w chwilą wpisania go do rejestru przedsiębiorców.

Różne podejścia

Na tym tle istnieją spory, gdyż w doktrynie istnieją dwa przeciwstawne stanowiska. Według pierwszego z nich wpis do rejestru komandytariusza przystępującego do spółki ma charakter wyłącznie deklaratoryjny – czyli wpis ważny od momentu jego dokonania. Drugie z kolei uzasadniane jest treścią samego art. 114 kodeksu spółek handlowych, stosownie do którego kto przystępuje do spółki w charakterze komandytariusza, odpowiada także za zobowiązania spółki istniejące w chwili wpisania go do rejestru. Jak wynika z tego przepisu, wpis komandytariusza do rejestru ma charakter konstytutywny – czy wpis ważny jest dopiero z chwilą wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego dlatego, że to dopiero od tej chwili odpowiedzialność tego wspólnika obejmuje również zobowiązania spółki powstałe przed wpisem, jak również z tym momentem staje się on wspólnikiem spółki wobec osób trzecich....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10419

Wydanie: 10419

Spis treści
Zamów abonament