Nieodpłatne udostępnienie firmowego auta pracownikom nie jest usługą
Spółka, która zezwala zatrudnionym w niej osobom na prywatne jazdy służbowym samochodem, nie pobierając za to żadnych opłat, nie wykonuje czynności opodatkowanej, jeśli od zakupu pojazdu odliczyła tylko 50 proc. VAT.
Spółka (podatnik VAT czynny) posiada samochody osobowe – środki trwałe nabyte po 1 kwietnia 2014 r. Na podstawie umów zawartych z pracownikami umożliwia niektórym z nich nieodpłatne korzystanie z aut także w celach prywatnych. W zakresie przychodu pracownika ustalany jest jedynie ryczałtowy przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia w wysokości 250 zł lub 400 zł, w zależności od pojemności silnika samochodu. Za kwotę podatku naliczonego przy zakupie samochodów przyjęła jedynie 50 proc. VAT wynikającego z faktury zakupu danego pojazdu i tak ustaloną kwotę odliczyła w deklaracji. W stosunku do tych pojazdów spółce przysługuje ograniczone prawo do odliczenia podatku naliczonego, gdyż służą one tzw. działalności mieszanej – spółka nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu ani nie składała w urzędzie skarbowym informacji VAT-26. Czy ma obowiązek odprowadzenia VAT należnego z tytułu nieodpłatnego świadczenia w postaci udostępnienia samochodów wybranym pracownikom do jazd prywatnych? – pyta czytelniczka.
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Zatem dostawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta