Raje podatkowe nie bardzo pewne?
Gdy świat obiegła wieść o gigantycznej aferze, wśród banków wskazanych w wycieku panamskim znalazła się szwedzka Nordea jako ta, która pomagała zamożnym klientom lokować pieniądze w podatkowym raju.
Według zasobów archiwalnych firmy prawniczej Mossack Fonseca bank pośredniczył w zakładaniu oraz administrował setkami fasadowych spółek zwanych skrzynkami pocztowymi. Wiele z nich miało tzw. bramkarzy, osoby fizyczne, które za wynagrodzeniem podejmują się wziąć na siebie prawną odpowiedzialność, od której chce się wymigać płacąca strona.
Dzień po dniu, godzina po godzinie rozwija się przed naszymi oczami dramat, którego kolejne odsłony wydają się coraz bardziej przypominać fabułę powieści kryminalnej. I tak np. właśnie ujawniono, że Nordea poprzez zaawansowane i kontrowersyjne kombinacje pożyczała miliardy spółce Capital Partners na zbudowanie kompleksu biur w Moskwie. Z wycieku wynika, że kredytobiorcą był oligarcha z Kazachstanu stojący blisko dyktatora Nursułtana Nazarbajewa. Źródła ujawniają, że pożyczka nie docierała bezpośrednio do Rosji, tylko do trzech spółek-skrzynek w raju finansowym,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta