Globalny połów talentów
Drużynę na swój mundial w roku 2022 Katar buduje tak, jak jeszcze nikt tego nie robił – przeszukując świat.
Do myślenia dały zeszłoroczne mistrzostwa świata w piłce ręcznej, w których gospodarze – Katarczycy – zajęli drugie miejsce. Z pomocą sędziów, ale to naprawdę była dobra drużyna. Tylko trzech rezerwowych urodziło się w Katarze, ale nazwiska zawodników naturalizowanych robiły wrażenie. W piłce ręcznej wystarczy nie grać w macierzystej reprezentacji przez trzy lata, by móc wystąpić w innej. Przepisy Światowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) są dużo bardziej rygorystyczne w kwestii zmiany reprezentacji.
Katarczycy musieli więc znaleźć inny sposób, by w kraju bez tradycji piłkarskich, liczącym zaledwie 300 tysięcy rdzennych mieszkańców, stworzyć zespół, który podczas mundialu nie będzie chłopcem do bicia. Dlatego oprócz naturalizowania zagranicznych zawodników ze swojej ligi, którzy nie grali jeszcze w seniorskich reprezentacjach swoich krajów, uruchomili program, jakiego nikt jeszcze nie próbował.
W 2004 roku powstała Aspire Academy (dla sportowców wszystkich dyscyplin), a trzy lata później program Aspire Football Dreams, który ma zapewniać młodym Katarczykom edukację i profesjonalne szkolenie od najmłodszych lat pod okiem międzynarodowego sztabu. Dyrektorem generalnym jest Ivan Bravo, wcześniej m.in....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta