Wierzytelności od emitenta może domagać się w sądzie
Zgłoszenie żądania przedterminowego wykupu obligacji zdematerializowanych wiązać powinno się z ustanowieniem odpowiedniej blokady na rachunku papierów wartościowych.
Inwestycje w obligacje korporacyjne, zwłaszcza te zabezpieczone, wiążą się z niskim lub średnim ryzykiem. Jak widać to na funkcjonującym od kilku lat rynku Catalyst, zdarzają się przypadki, że emitent nie realizuje swoich zobowiązań z tytułu obligacji. Chodzi o to, że nie dokonuje on terminowej wypłaty odsetek czy też wykupu obligacji w terminie ich zapadalności. Obligatariusze stają wtedy przed istotnym problemem, w jaki sposób dochodzić swoich roszczeń od emitentów.
Żądanie wykupu
Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy z 15 stycznia 2015 r. o obligacjach, jeżeli emitent jest w zwłoce z wykonaniem w całości lub części, zobowiązań wynikających z obligacji, obligatariusz może żądać natychmiastowego wykupu obligacji w części, w jakiej przewidują świadczenie pieniężne. Obligatariusz może żądać wykupu obligacji również w przypadku niezawinionego przez emitenta opóźnienia nie krótszego niż trzy dni, chyba że warunki emisji wskażą krótszy okres. Powołany przepis ma zastosowanie wyłącznie do obligacji wyemitowanych po dniu wejścia w życie nowej ustawy o obligacjach. Wcześniej obowiązująca ustawa z 29 czerwca 1995 r. również dawała obligatariuszom prawo żądania natychmiastowego wykupu, a dla terminu wymagalności tego żądania nie miało znaczenia z jakich przyczyn nie doszło do terminowej wypłaty. W przypadku obligacji wyemitowanych pod rządami nowej ustawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta