Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na tropie małych i wielkich praw

01 czerwca 2016 | Rzecz o prawie | Aleksandra Sewerynik
autor zdjęcia: Andrzej Kwedo
źródło: Fotorzepa

Organizacje zbiorowego zarządzania (dalej: ozz), w tym ZAiKS, stosują rozróżnienie tzw. małych praw i wielkich praw.

Zakwalifikowanie do jednej z tych kategorii decyduje o sposobie zarządzania utworem. Na małe prawa udziela się licencji generalnych, obejmujących cały repertuar danej organizacji. W ZAiKS w skład repertuaru wchodzą utwory autorów, którzy na mocy umowy powierzyli swoją twórczość zarządowi i ochronie ZAIKS, oraz utwory autorów zagranicznych, którzy pobierają tantiemy na podstawie umów o wzajemnej reprezentacji. Stawki za udzielenie licencji generalnej zawarte są w tabelach wynagrodzeń.

Licencje na korzystanie z utworów z kategorii wielkich praw udzielane są zaś przez ZAiKS indywidualnie, czyli za każdym razem, gdy np. stacja radiowa planuje nadanie takiego utworu. Pomimo posiadania licencji generalnej powinna zawrzeć odrębną umowę licencyjną i zapłacić odrębne wynagrodzenie.

Już z powyższego zestawienia widać, że zakwalifikowanie utworu do jednej z kategorii ma duże znaczenie praktyczne. Niezmiernie ważne jest zatem, by informacje o kryteriach tego podziału były łatwo dostępne i przejrzyste. Określenie definicji małych i wielkich praw stosowanych w ZAiKS wymagało sięgnięcia do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10459

Wydanie: 10459

Spis treści
Zamów abonament