Jak księgować timesharing
Opłaty timesharingowe powinny być ujmowane jako rozliczenia międzyokresowe i stopniowo odnoszone w przychody okresu, w którym usługa została wyświadczona. Będzie to więc czas udostępnienia konsumentowi miejsca zakwaterowania.
Marek Barowicz
Obiekty turystyczne udostępniane przez przedsiębiorcę w ramach transakcji timesharingowych mogą zostać zakwalifikowane do środków trwałych lub do inwestycji w aktywa. W drugim przypadku ma to uzasadnienie w kontekście definicji umowy timesharingowej, której interpretacja sprowadza się do odpłatnego, czasowego użyczania obiektu rekreacyjnego.
Co to są inwestycje
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) przez inwestycje należy rozumieć aktywa posiadane przez jednostkę w celu osiągnięcia z nich korzyści ekonomicznych, wynikających z przyrostu wartości tych aktywów, uzyskania przychodów w formie odsetek, dywidend (udziałów w zyskach) lub innych pożytków, w tym również z transakcji handlowej, a w szczególności aktywa finansowe oraz te nieruchomości i wartości niematerialne i prawne, które nie są użytkowane przez jednostkę, lecz są posiadane przez nią w celu osiągnięcia tych korzyści. Aktywa (nieruchomości) zaliczane do inwestycji mogą być wyceniane, nie rzadziej niż na dzień bilansowy, według:
- zasad stosowanych do środków trwałych, tj. według cen nabycia, kosztów wytworzenia lub wartości przeszacowanej (po aktualizacji wyceny środków trwałych), pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe, a także o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości, albo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta