Komu likwidator składa oświadczenie o rezygnacji
Nie jest skuteczne oświadczenie woli jedynego likwidatora spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji o rezygnacji z pełnionej funkcji złożone jedynemu wspólnikowi tej spółki.
Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 7 kwietnia 2016 r., III CZP 84/15.
Sąd rejonowy wydał postanowienie w przedmiocie zawieszenia postępowania w sprawie z powództwa „I." spółki z o.o. przeciwko P. Przedsiębiorstwu Robót Ogólnobudowlanych i Ziemnych spółki z o.o. w likwidacji. Wskazał, że likwidator pozwanej spółki przestał pełnić funkcję likwidatora, gdyż złożył rezygnację na ręce jedynego wspólnika spółki. Oświadczenie o rezygnacji jest jednostronną czynnością prawną, a jego skuteczność zależy od tego, czy doszło do właściwej osoby lub organu (art. 61 k.c.). W przypadku braku rady nadzorczej w spółce z o.o., jak też, gdy nie powołano pełnomocnika na podstawie art. 210 § 1k.s.h., skuteczne jest oświadczenie złożone jedynemu wspólnikowi spółki. Ponieważ w wyniku złożonej w ten sposób rezygnacji likwidatora, pozwana spółka pozbawiona została organu (przedstawiciela) uprawnionego do jej reprezentacji, sąd na podstawie art. 174 § 1 pkt 2 k.p.c. zawiesił postępowanie w sprawie.
Rozpoznając zażalenie na to postanowienie sąd okręgowy powziął poważne wątpliwości, czy oświadczenie woli jedynego likwidatora spółki z o.o. w likwidacji o rezygnacji z pełnionej funkcji złożone jedynemu wspólnikowi tej spółki jest skuteczne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta