Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Hitler kontra Hitler

22 lipca 2016 | Rzecz o historii | Paweł Łepkowski
Adolf Hitler ze swoimi siostrzenicami – Geli (z lewej) i Elfriede Raubal
źródło: Wikipedia
Adolf Hitler ze swoimi siostrzenicami – Geli (z lewej) i Elfriede Raubal
William Patrick Hitler jeszcze przed wybuchem II wojny światowej wygłosił w Stanach Zjednoczonych serię krytycznych wykładów o swoim stryju i prawdziwym obliczu nazizmu.
źródło: materiały prasowe
William Patrick Hitler jeszcze przed wybuchem II wojny światowej wygłosił w Stanach Zjednoczonych serię krytycznych wykładów o swoim stryju i prawdziwym obliczu nazizmu.

Nie byli narodowymi socjalistami, mimo że ich krewnym był sam Führer. Nigdy nie nadużywali swojej wyjątkowej pozycji w III Rzeszy, a po wojnie unikali ujawniania rodzinnych związków. Do dziś na świecie żyje 39 osób spokrewnionych z Adolfem Hitlerem.

Adolf Hitler był owocem trzeciego małżeństwa poborcy celnego Aloisa Hitlera z Klarą Hitler z domu Pölzl, jego służącą i krewną drugiego stopnia (dziadek Klary od strony matki był bratem ojca Aloisa). W 1876 r. 16-letnia Klara opuściła dom rodziców i przeniosła się do położonego w północno-zachodniej Austrii miasta Brannau na pograniczu Bawarii. Tam zamieszkała w domu przyszłego męża, gdzie pracowała przez cztery lata. W 1880 r. z nieznanych bliżej przyczyn opuściła dom Aloisa Hitlera i prawdopodobnie wróciła do rodzinnego miasta Weitra w Dolnej Austrii. Lata później w Brannau krążyły plotki, że Klara zrobiła to z obawy o własne zdrowie. Być może powodem jej wyjazdu był wybuchowy charakter Aloisa, któremu dość często zdarzało się podnosić rękę na słabą i filigranową Klarę, opiekującą się jego dziećmi z drugiego małżeństwa z Franciszką Matzelsberger. Inną przyczyną mogła być niechęć Franciszki, która dostrzegła zainteresowanie swojego męża młodą i posłuszną krewną.

Sześcioro dzieci Klary i Aloisa

Klara ponownie zamieszkała z Aloisem tuż po śmierci jego drugiej żony, która zmarła na gruźlicę 10 sierpnia 1884 r. Chociaż nikt już nie stał na drodze do legalizacji związku Klary i Aloisa, to musieli jeszcze pokonać przeszkodę formalną. Prawo austriackie wymagało od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10503

Wydanie: 10503

Spis treści
Zamów abonament