Nawrót choroby pozwoli odzyskać rentę
Osoba, która utraciła prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, bo ustąpiły objawy jej choroby, może ponownie ją otrzymać, jeśli w ciągu 18 miesięcy znów stanie się niewydolna zawodowo.
Do uzyskania renty nie stosuje się wtedy innych warunków koniecznych do otrzymania tego świadczenia. Zasady ubiegania się o rentę z tytułu niezdolności do pracy określa ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 887 ze zm.; dalej: ustawa emerytalna). Świadczenie to przysługuje ubezpieczonemu, który spełnił łącznie takie przesłanki:
- jest niezdolny do pracy,
- ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy,
- niezdolność do pracy powstała w okresach wymienionych w art. 57 ust. 1 pkt 3 ustawy emerytalnej lub w czasie 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Aby uzyskać rentę, nie wystarczy zatem tylko stwierdzić niedyspozycję zawodową ubezpieczonego. Trzeba jeszcze mieć odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy oraz ustalić, że niezdolność powstała w czasie wskazanym w art. 57 ust. 1 pkt 3 ustawy emerytalnej.
Z automatu
Prawo do renty, które ustało, bo minęła niezdolność do pracy, zostanie jednak przywrócone, jeżeli w ciągu 18 miesięcy od ustania tego świadczenia ubezpieczony ponownie stał się niezdolny do pracy. Wskazuje na to art. 61 ustawy emerytalnej. Jeśli więc stan zdrowia ubezpieczonego pogorszył się i znów nie może on pracować, ma szansę odzyskać rentę. Istotne jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta