W jakim zakresie bank musi współpracować z prokuratorem
Bankowi przysługuje zażalenie na postanowienie o żądaniu wydania informacji bankowej. Zaskarżyć można również decyzję o zwolnienie dokumentacji spod klauzuli tajemnicy. Takie samo prawo przysługuje w zakresie przesłuchiwania pracowników.
Tajemnica bankowa jest szczególnie chroniona. Ochronie podlegają wszelkie informacje związane z samymi negocjacjami prowadzonymi z bankiem, które zmierzają do zawarcia umowy oraz informacje wynikające z samej umowy zawartej z bankiem. Tajemnicą bankową objęte są także informacje dotyczące osób, które nie zawarły wprawdzie umowy z bankiem, ale dokonały czynności pozostających w związku z zawarciem takiej umowy.
Gromadzenie dowodów
W toku postępowań przygotowawczych prokuratorzy często muszą sięgać po informacje objęte tajemnicą bankową. W wielu przypadkach bez nich nie można zebrać dowodów o przestępstwie.
Ustawodawca wprowadza kilka trybów dostępu prokuratora do tajemnicy bankowej.
Jednym z nich jest możliwość wystąpienia prokuratora do banku na podstawie art. 105 ust. 1 pkt 2 lit. b Prawa bankowego. Zgodnie z tym przepisem bank ma obowiązek udzielenia informacji stanowiących tajemnicę bankową, kiedy w postępowaniu przygotowawczym przedstawiono zarzuty określonej osobie fizycznej oraz kiedy dotyczy to przestępstwa popełnionego w związku z działaniem osoby prawnej, podmiotu lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej. Informacja ta może być udzielona tylko w zakresie dotyczącym tej osoby, podmiotu lub jednostki.
Poważne wątpliwości prawne
Prokuratorzy żądając informacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta