Dorozumiana zgoda
Skuteczność wyrażonej w sposób dorozumiany zgody inwestora na zawarcie przez wykonawcę umowy o roboty budowlane z podwykonawcą zależy od zapewnienia mu możliwości zapoznania się z jej postanowieniami, które wyznaczają zakres jego solidarnej odpowiedzialności za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy.
Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 17 lutego 2016 r., III CZP 108/15.
Podwykonawca wystąpił przeciwko inwestorowi i wykonawcy o wynagrodzenie z tytułu robót wykonanych na podstawie umowy z wykonawcą, twierdząc, że objęta była ona zgodą inwestora. W stosunku do wykonawcy zapadł częściowy wyrok zaoczny, uwzględniający kierowane przeciwko niemu powództwo. Roszczenia powoda w stosunku do inwestora sąd rejonowy zasądził, zaznaczając, że inwestor odpowiada solidarnie z wykonawcą. Według sądu wykonawca powierzył podwykonawcy wykonanie instalacji elektrycznych, lecz nie zgłosił tego oficjalnie inwestorowi i nie przedstawił mu dokumentów wskazanych w art. 6471 § 2 zd. drugie k.c., tj. umowy z podwykonawcą (jej projektu) wraz z częścią dokumentacji dotyczącą wykonania określonych w niej robót. Inwestor nie złożył ustnego ani pisemnego oświadczenia o wyrażeniu zgody na nawiązanie umowy między wykonawcą a powodem, wiedział jednak o jego udziale w procesie budowlanym, ponieważ pracownicy podwykonawcy wykonywali instalacje na budowie, nosili ubrania z logo firmy, a nadto powód uczestniczył w spotkaniach z przedstawicielami inwestora. Roboty odebrał inwestora.
Sąd przyjął, że akceptując czynności podwykonawcy na budowie inwestor w sposób konkludentny zgodził się na jego udział w procesie inwestycyjnym, co uzasadnia przypisanie mu solidarnej odpowiedzialności za zapłatę wynagrodzenia na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta