Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dorozumiana zgoda

22 lipca 2016 | Prawo w biznesie

Skuteczność wyrażonej w sposób dorozumiany zgody inwestora na zawarcie przez wykonawcę umowy o roboty budowlane z podwykonawcą zależy od zapewnienia mu możliwości zapoznania się z jej postanowieniami, które wyznaczają zakres jego solidarnej odpowiedzialności za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy.

Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 17 lutego 2016 r., III CZP 108/15.

Podwykonawca wystąpił przeciwko inwestorowi i wykonawcy o wynagrodzenie z tytułu robót wykonanych na podstawie umowy z wykonawcą, twierdząc, że objęta była ona zgodą inwestora. W stosunku do wykonawcy zapadł częściowy wyrok zaoczny, uwzględniający kierowane przeciwko niemu powództwo. Roszczenia powoda w stosunku do inwestora sąd rejonowy zasądził, zaznaczając, że inwestor odpowiada solidarnie z wykonawcą. Według sądu wykonawca powierzył podwykonawcy wykonanie instalacji elektrycznych, lecz nie zgłosił tego oficjalnie inwestorowi i nie przedstawił mu dokumentów wskazanych w art. 6471 § 2 zd. drugie k.c., tj. umowy z podwykonawcą (jej projektu) wraz z częścią dokumentacji dotyczącą wykonania określonych w niej robót. Inwestor nie złożył ustnego ani pisemnego oświadczenia o wyrażeniu zgody na nawiązanie umowy między wykonawcą a powodem, wiedział jednak o jego udziale w procesie budowlanym, ponieważ pracownicy podwykonawcy wykonywali instalacje na budowie, nosili ubrania z logo firmy, a nadto powód uczestniczył w spotkaniach z przedstawicielami inwestora. Roboty odebrał inwestora.

Sąd przyjął, że akceptując czynności podwykonawcy na budowie inwestor w sposób konkludentny zgodził się na jego udział w procesie inwestycyjnym, co uzasadnia przypisanie mu solidarnej odpowiedzialności za zapłatę wynagrodzenia na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10503

Wydanie: 10503

Spis treści
Zamów abonament