Zmiany w zamówieniach publicznych
Większość przepisów nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych weszła w życie 28 lipca. To, jak je stosować w praktyce, na podstawie kazusów, wyjaśnia Monika Kucharczyk radca prawny, kierująca praktyką zamówień publicznych w kancelarii Bird & Bird.
Kazus 1
Jednolity europejski dokument zamówienia
Przetarg podprogowy na dostawy. Wykonawca złożył wraz z ofertą jednolity europejski dokument zamówienia zamiast wymaganego przez zamawiającego oświadczenia własnego. Czy wykonawca powinien zostać wykluczony z postępowania?
Wykonawca nie powinien zostać wykluczony z postępowania, chyba że złożony przez wykonawcę jednolity europejski dokument zamówienia nie zawierał wszystkich żądanych przez zamawiającego elementów, które powinny były znaleźć się w oświadczeniu własnym składanym przez wykonawcę (co jest bardzo mało prawdopodobne).
Obowiązek składania w przetargu jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia, to jedna z najważniejszych zmian wprowadzonych nowelizacją prawa zamówień publicznych.
Zgodnie z art. 25a ustawy prawo zamówień publicznych (dalej ustawa PZP) po nowelizacji, do oferty lub wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu wykonawca dołącza aktualne na dzień składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu oświadczenie w zakresie wskazanym przez zamawiającego w ogłoszeniu o zamówieniu lub w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Informacje zawarte w oświadczeniu stanowią wstępne potwierdzenie, że wykonawca nie podlega wykluczeniu oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta