Polski inżynier to historia sukcesu
Peter Baudrexl | Brakuje w Polsce ogniwa łączącego naukę i biznes oraz możliwości transferu wiedzy do biznesu – mówi Danucie Walewskiej prezes Siemens Polska.
Rz: Czy w Polsce jest łatwo zarobić pieniądze?
Peter Baudrexl: Zapewne tak. W ostatnich latach byliśmy świadkami szybkiego powstawania ogromnych fortun. Ale wszystko zależy od tego, jakie cele stawia się przed firmą. W naszym przypadku nie chodzi o jak najszybsze gromadzenie fortuny, tylko o stworzenie podstaw solidnego biznesu, wypracowanie wizerunku odpowiedzialnego i wiarygodnego partnera, uczciwego pracodawcy, więc o szybkim zarabianiu pieniędzy nie może być mowy.
A kiedy jedzie pan do centrali w Monachium, czy słyszy pan tam, że polski Siemens powinien być bardziej dochodowy?
W żadnym wypadku. Słyszę, że powinniśmy mieć większy udział w rynku, że zbyt mało widać nas w tych segmentach gospodarki, w których gdzie indziej jesteśmy silni i że powinniśmy być bardziej skuteczni w pozyskiwaniu nowych kontraktów. Jeśli chodzi o całego Siemensa, który jest firmą globalną, oczywiście wyniki finansowe są bardzo ważne. Mamy akcjonariuszy, którzy oczekują dywidendy. Mamy inwestycje, które trzeba finansować. Ale nasza zasada jest taka, że jeśli działamy na relatywnie nowym rynku, a takim jest Polska w porównaniu np. z Niemcami czy Francją, trzeba przede wszystkim inwestować.
Jak ważny jest dla Siemensa biznes...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta