Którędy szli pierwsi Indianie
Nowa teoria międzynarodowego zespołu badaczy o drodze, którą przybyli mieszkańcy Ameryki.
Antropolodzy i archeolodzy od wielu lat dyskutują na temat sposobu zasiedlenia kontynentu amerykańskiego, kiedy miało to miejsce i jaką drogą. Najstarsze ślady bytowania człowieka odkryte przez archeologów w Ameryce pochodzą mniej więcej sprzed 15 tys. lat.
Dotychczas najwięcej uczonych podzielało pogląd o przybyciu pierwszych ludzi z Azji, pieszo, przez wąski korytarz, jaki utworzył się po ustąpieniu gigantycznych czasz lodowych pokrywających obecną Kanadę i północną Syberię. Przesmyk ten miał około 1500 km długości, łączył Syberię z Alaską. Dziś jest to Cieśnina Beringa, dlatego ten prahistoryczny korytarz nazwano Beringią.
Inny scenariusz
Nakreślił go międzynarodowy zespół badaczy, o czym informuje najnowszy numer prestiżowego brytyjskiego pisma naukowego „Nature". Według tej teorii pierwsi ludzie dotarli do Nowego Świata nie 13 tys. lat temu, ale prawdopodobnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta