Albo plaża, albo kuracja
Pracownik nie może zwlekać z powiadomieniem firmy o swojej chorobie w czasie urlopu. Dzięki temu szef przygotuje się do tego, że konieczny będzie kolejny pozaplanowy wypoczynek.
Urlop nie zacznie się od grypy
ABSENCJA
Choroba pracownika przerywa jego urlop wypoczynkowy. Niedopuszczalne jest, aby szef zgodził się na wakacje w okresie niezdolności podwładnego do pracy.
- Pracownik był na 3-tygodniowym urlopie wypoczynkowym. Nie powiadomił pracodawcy o tym, że na jego początku dostał kilkudniowe zwolnienie lekarskie, bo chciał otrzymać 100-proc. wynagrodzenie. Co dalej należy z tym zrobić?
Zgodnie z kodeksem pracy nie jest możliwe jednoczesne pozostawanie na urlopie wychowawczym i na zwolnieniu lekarskim. Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych praw pracowniczych, za które etatowcowi przysługuje wynagrodzenie. Zwolnienie lekarskie zaś poświadcza niezdolność do pracy, a reguły wynagradzania na ZUS ZLA są inne – zazwyczaj pracownik otrzymuje wtedy 80 proc. wynagrodzenia.
Na temat jednoczesnego przebywania na urlopie i chorobowym orzekał Sąd Najwyższy. W wyroku z 24 lutego 2015 r. (II PK 84/14) uznał, że niedopuszczalne jest wyrażenie zgody przez pracodawcę na urlop wypoczynkowy w okresie niezdolności do pracy. Analogicznie w wyroku z 10 listopada 1999 r. (I PKN 350/99) SN wskazał, że pracodawca nie może skutecznie udzielić urlopu wypoczynkowego pracownikowi niezdolnemu do pracy nawet za jego aprobatą czy na jego prośbę. Niezdolność do pracy wyłącza możliwość korzystania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta