Zamawiający powinien rozwiać wątpliwości
W przypadku wątpliwości, zamawiający powinien zwrócić się do wykonawcy o dodatkowe wyjaśnienia, by nie narazić się na sankcję za bezprawne ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa.
Odwołujący w sprawie (sygn. akt: KIO 1823/15) przedstawił m.in. zarzut naruszenia art. 8 ust. 3 ustawy z 29 stycznia 2004 r. (pzp) w zw. z art. 11 ust. 4 ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (uznk) oraz w zw. z art. 7 ust. 1 pzp. Wskazał na zaniechanie oceny skuteczności zastrzeżenia przez wykonawcę BPK jako tajemnicy przedsiębiorstwa wszystkich dokumentów i oświadczeń składanych na potwierdzenie spełnienia warunków udziału w postępowaniu i opracowania BPK „Metoda realizacji zamówienia" oraz zastrzeżenie przez wykonawcę BPK i wykonawcę V. jako tajemnicy przedsiębiorstwa całości wyjaśnień złożonych przez tych wykonawców w trybie art. 90 ust. 1 pzp. Chodziło m.in. o wyjaśnienia dodatkowe oraz uzasadnienia zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa oraz niezasadne utajnienie tych dokumentów i oświadczeń w całości.
Izba ustaliła, że wykonawca BPK złożył ofertę składającą się z dwóch części: jawnej zawierającej „Formularz ofertowy", punktu 10, którego wykonawca nie wypełnił oraz niejawnej składającej się z „uzasadnienia utajnienia części oferty", które z uwagi na wystąpienie okoliczności w nich wskazanych objęte zostało tajemnicą przedsiębiorstwa.
W przypadku wykonawcy V. Izba ustaliła, że zastrzeżone zostały części oferty zawierające elementy opracowania tego wykonawcy. Odwołujący podniósł, że informacje zawarte w ofertach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta