Zadanie dla państwa: chronić uczciwych, karać oszustów
Proponowane przez ministra Zbigniewa Ziobrę zmiany w prawie karnym przyniosą zamierzony efekt, jeśli kary będą uderzały w rzeczywistych organizatorów przestępstw, a nie w firmy, które są ich ofiarami – pisze ekspert.
Michał Kanownik
Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt nowelizacji kodeksu karnego, którego celem jest stworzenie surowszych mechanizmów karnych dla oszustów podatkowych. Jeśli w takiej formie przyjmie je najpierw rząd, a potem parlament, to za przestępstwa polegające na wyłudzaniu VAT będzie można trafić do więzienia na okres od pięciu do 25 lat, a grzywny mają sięgać od 30 tys. do nawet 6 mln zł. To dobry krok do uszczelnienia luki podatkowej w budżecie państwa, a także do tego, by odstraszyć potencjalnych oszustów. Ważne jednak, by przy tym państwo zadbało o ochronę uczciwych przedsiębiorców przed oszustami podatkowymi i nieuczciwą konkurencją. Zbyt długo uczciwy biznes pozostawał bezbronny i bez należnego od państwa wsparcia.
Wbrew pojawiającej się w przestrzeni publicznej krytyce tych zmian, w tym podnoszonych argumentów dotyczących represyjności państwa, w mojej opinii przepisy zaproponowane przez ministra Zbigniewa Ziobrę mogą mieć decydujący wpływ na oczyszczenie rynku z przestępców podatkowych. Pod jednym warunkiem: kary będą uderzać w rzeczywistych organizatorów przestępstw, a nie w firmy, które są ich ofiarami.
Czego boją się sądy
Warto...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta