Kończą się polskie wakacje stulecia
Ceny noclegów w krajowych kurortach poszybowały. Pod koniec sezonu zaczynają się przeceny.
Danuta Walewska
Nie ma jeszcze statystyk, które pokazałyby, ilu Polaków, którzy zazwyczaj wypoczywali za granicą, zdecydowało się zostać w kraju. Sądząc jednak po napakowanych plażach i zatłoczonych górskich szlakach, jest ich znacznie więcej niż rok temu.
Powodów, które zniechęcają do wyjazdu za granicę, jest mnóstwo. Najważniejszy to obawa o bezpieczeństwo, odpadają więc Egipt i kraje Afryki Północnej. Turcja stała się mniej atrakcyjna po puczu. Zagrożenie terrorystyczne zniechęca do wyjazdu do Francji.
Mniej czarterów
Prezes gdańskiego lotniska Tomasz Kloskowski ze zdumieniem spostrzegł, że tegoroczny lipiec był pierwszym miesiącem spadku ruchu po 36 miesiącach nieustannego wzrostu. – Przyczyną tej ujemnej dynamiki jest mniejsza liczba pasażerów podróżujących czarterami. Do Turcji, Egiptu czy Tunezji poleciało pięciokrotnie mniej pasażerów niż rok temu. Wyraźnie Pomorzanie postanowili spędzić urlop w kraju – mówi.
Zdaniem analityków Lions Banku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta