Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polacy leczą się sami

16 sierpnia 2016 | Prawo | Karolina Kowalska

Wzrasta sprzedaż leków w punktach pozaaptecznych, np. na stacjach benzynowych. Inspektorzy alarmują: brak narzędzi prawnych do ich kontroli.

Karolina Kowalska

Polska lokuje się na trzecim miejscu w świecie pod względem spożycia leków i jest europejskim liderem w przyjmowaniu medykamentów sprzedawanych w obrocie pozaaptecznym (OTC). Zgodnie z danymi firmy badawczej PMR, polski rynek OTC wart jest dziś 11,1 mld zł, a w 2021 r. jego wartość wzrośnie nawet do 14,2 mld. W dodatku połowa produktów OTC sprzedawana jest dziś poza aptekami.

Prym wiodą środki przeciwbólowe – z danych przytaczanych przez Naczelną Izbę Aptekarską wynika, że na 939 milionów tabletek przeciwbólowych kupowanych w aptece przypada 489 milionów tabletek z punktów pozaaptecznych. Chodzi głównie o paracetamol i ibuprofen, sprzedawane pod różnymi nazwami handlowymi.

W zapowiadanych przez resort zdrowia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10523

Wydanie: 10523

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament