Ponad dwugodzinny dojazd policjanta uprawnia do mieszkaniowej pomocy
Realizacja prawa do lokalu nastąpić może albo przez wydanie decyzji o jego przydziale w miejscowości, w której policjant stale pełni służbę lub w miejscowości pobliskiej, albo przez przyznanie określonych w ustawie świadczeń pieniężnych.
Policjantowi w służbie stałej przysługuje prawo do lokalu mieszkalnego w miejscowości, w której pełni służbę, lub w miejscowości pobliskiej, z uwzględnieniem liczby członków rodziny oraz ich uprawnień wynikających z przepisów odrębnych. Tak wynika z art. 88 ustawy o policji (dalej uop).
Dla funkcjonariusza i jego rodziny
Nie oznacza to jednak, że organy Policji muszą zapewnić mieszkania wszystkim policjantom. Prawo to jest wyraźnie powiązane z przesłanką niezaspokojenia potrzeby mieszkaniowej uprawnionego funkcjonariusza. Jeżeli zatem policjant ma odpowiednie mieszkanie w miejscowości, w której pełni służbę, lub w miejscowości pobliskiej, to cel przepisu, jakim jest niewątpliwie to, aby policjant mieszkał blisko miejsca gdzie pełni służbę, jest osiągnięty, a wobec tego prawo do lokalu, o którym mowa w art. 88 uop nie powstaje (uchwała NSA z 29 marca 1999 r. OPS 1/99.)
Zresztą funkcjonariusze, którzy takie prawo posiadają też nie zawsze mogą liczyć na otrzymanie odpowiedniego lokum (potrzeby są większe niż posiadane Policję zasoby mieszkaniowe). Dlatego ustawa o Policji, przewiduje także inne zastępcze formy, w jakiej udzielana być może funkcjonariuszom pomoc mieszkaniowa. Należą do nich, poza przydziałem lokalu (art. 90 ust. 1 uop), czy prawem do pomocy finansowej na jego uzyskanie (art. 94 uop), także prawo do równoważnika pieniężnego za brak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta