Kiedy można rozłożyć na raty świadczenie
Postępowanie cywilne
Rozłożenie na raty świadczenia pieniężnego zależy od zaistnienia szczególnie uzasadnionego wypadku po stronie dłużnika, tj. gdy ze względu na stan majątkowy, rodzinny czy zdrowotny spełnienie przez niego świadczenia w sposób jednorazowy w pełnej wysokości i od razu byłoby niemożliwe lub nadmiernie utrudnione. Za jedynie przesądzającą nie może być uznana przesłanka w postaci złej kondycji finansowej podmiotu gospodarczego i niepowodzeń w tej działalności, w szczególności ponoszenie strat.
Tak uznał Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z 24 lutego 2016 r., I ACa 1256/15.
Sąd okręgowy zasądził od pozwanego szpitala wojewódzkiego na rzecz powodowej spółki z o.o. określoną kwotę wraz z odsetkami i kosztami procesu. Powódka dostarczyła pozwanemu szpitalowi produkty lecznicze, pozwany jednak nie płacił w terminie za nie i nie przedstawił propozycji dobrowolnego wywiązania się z zobowiązania. Wobec tego, odwołując się do art. 605 Kodeksu cywilnego (umowa dostawy), sąd uwzględnił powództwo w całości, także w odniesieniu do odsetek.
Sąd I instancji nie uwzględnił wniosku pozwanego o rozłożenia zasądzonej należności na raty, gdyż w okolicznościach sprawy nie zaistniały przesłanki przemawiające za zastosowaniem art. 320 Kodeksu postępowania cywilnego, który stanowi, że w szczególnie uzasadnionych wypadkach sąd może w wyroku rozłożyć na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta