Czy wiesz, jak dużo wydajesz na firmowe korytarze?
Powierzchnie wspólne słono kosztują najemców.
Bywa, że budynek oferujący nieco niższy czynsz niż konkurencja ostatecznie okaże się droższy dla najemcy, ze względu na znaczny udział powierzchni wspólnych.
– Wynajmując powierzchnię w biurowcu, należy się liczyć z tym, że do powierzchni przeznaczonej do wyłącznego korzystania zostaną doliczone części wspólne na piętrze oraz w budynku: ciągi komunikacyjne, pomieszczenia socjalne, hole. Łącznie może to być nawet 25–45 proc. dodatkowej powierzchni, wliczanej w cenę najmu biura – ostrzega Jerzy Węglarz, ekspert firmy Biuro Na Miarę.
W efekcie firma zainteresowana wynajmem powierzchni ok. 100 mkw. biura będzie płacić czynsz i koszty eksploatacyjne za 125–145 mkw. powierzchni biurowej.
Co to części wspólne?
– Części wspólne to powierzchnie budynku przeznaczone do wspólnego użytkowania dla wszystkich najemców i ich gości. To m.in. lobby z recepcją, korytarze, toalety, hole windowe, pomieszczenia obsługi budynku – wylicza Anna Krześniak, starszy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta