Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pierwsze muzeum Rzeczpospolitej

16 września 2016 | Życie Lubelszczyzny | Jacek Cieślak

Pamiątki po królach i hetmanach polskich, a także po rodzinie Czartoryskich można podziwiać w muzeum ich imienia w Puławach.

Oddział Muzeum Czartoryskich w Puławach to spuścizna po pierwszym polskim muzeum, zwanym „polskimi Atenami", założonym przez księżną Izabelę z Flemmingów Czartoryską. Jej długi życie od 1746 do 1835 odzwierciedlało zmianę postawy polskiej arystokracji, która od postaw pełnych egoizmu i typowego polskiego „sobiepaństwa" ewoluowała do głębokiego patriotyzmu w obliczu zagrożenia bytu Rzeczpospolitej.

Kochanka i patriotka

W młodości znana ze swobody obyczajów, a wśród jej kochanków byli m.in. król Stanisław August Poniatowski i Nikołaj Repnin, poseł rosyjski w Warszawie zwłaszcza w dobie Sejmu Czteroletniego była ważną postacią obozu patriotycznego. Po upadku Rzeczpospolitej stworzyła pierwsze polskie muzeum w puławskiej Świątyni Sybilli, które Puławach, dopełniła potem ekspozycja w Domu Gotyckim. Oba stanęły na terenie odbudowanej po dewastacji wojsk rosyjskich w 1794 roku rezydencji pałacowej i parku krajobrazowego.

To był początek kolekcji Muzeum Czartoryskich znanej później z Krakowa. To w Puławach właśnie przechowywane było arcydzieło Leonarda da Vinci „Dama z łasiczką". Wraz z dwoma mieczami krzyżackimi z bitwy pod Grunwaldem, które przekazał Tadeusz Czacki. A także, nie zawsze autentycznymi, symbolicznymi narodowymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10550

Wydanie: 10550

Spis treści

25 lat BDO

Modernizacja Roku 2011

Zamów abonament