Dekret nie dotknie już szkół ani przedszkoli
Od soboty miasto będzie mogło odmówić zwrotu gruntów pod placówkami oświatowymi, parkami, przychodniami.
Renata Krupa-DĄbrowska
Od 17 września obowiązują przepisy, które mają rozwiązać najbardziej palące problemy reprywatyzacyjne w Warszawie, takie jak zwroty gruntów pod szkołami czy handel roszczeniami. Chodzi o nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami z 25 czerwca 2015 r. (DzU z 17 sierpnia 2016 r., poz. 1271), potocznie nazywaną małą ustawą reprywatyzacyjną.
Dzięki niej władze ratusza mają prawo odmówić dawnemu właścicielowi lub jego następcy prawnemu ustanowienia prawa użytkowania wieczystego, co w praktyce oznacza odmowę zwrotu nieruchomości dekretowej.
Pięć możliwości
Mówi o tym art. 214 a ustawy o gospodarce nieruchomościami. Przewiduje on pięć możliwości odmowy ustanowienia użytkowania wieczystego. W pierwszej chodzi o nieruchomości przeznaczone lub wykorzystywane na cele publiczne, o których mówi art. 6 tej ustawy. Lista celów wymienionych w tym przepisie jest długa, znajdują się na niej m.in.: szkoły publiczne, przedszkola, żłobki; nieruchomości administracji publicznej, sądów i prokuratur, państwowych szkół wyższych; państwowe lub samorządowe instytucje kultury; publiczne placówki zdrowia (przychodnie, szpitale); domy opieki społecznej, placówki opiekuńczo-wychowawcze, obiekty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta