Okienko kasowe nie gorsze niż bank
terminy | Nie należy różnicować daty wniesienia przez stronę opłaty sądowej w zależności od tego, czy przekazała ją przez bank, czy instytucję płatniczą działającą na podstawie ustawy o usługach płatniczych. Rafał Krawczyk
- Sąd rejonowy wezwał pracownika do uiszczenia opłaty 30 zł od apelacji w terminie 7 dni od otrzymania wezwania. Skorzystał z okienka kasowego, w którym można było płacić rachunki i inne opłaty i uregulował tam należność 5. dnia wyznaczonego terminu. Po kilku tygodniach otrzymał postanowienie sądu o odrzuceniu apelacji, w którym wskazano, że opłata została zaksięgowana na rachunku bankowym sądu dzień po wyznaczonym terminie. Czy może podważyć to postanowienie, składając zażalenie? – pyta czytelnik.
Tak. Pracownik powinien złożyć zażalenie na postanowienie sądu o odrzuceniu apelacji. Szanse na wygranie sprawy zażaleniowej nie są stuprocentowe, gdyż w orzecznictwie są rozbieżności w sprawie wnoszenia opłat. I to nawet tym najnowszym, a przepisy wprost nie regulują tej kwestii.
Pokrycie na koncie
W uzasadnieniu postanowienia skarżący musi odwołać się do korzystnej dla siebie linii orzeczniczej. Powinien wskazać na postanowienie Sądu Najwyższego z 21 stycznia 2015 r. (IV CZ 96/14). SN uznał w nim, że nie należy różnicować daty wniesienia przez stronę opłaty sądowej w zależności od tego, czy została ona przekazana za pośrednictwem banku, czy instytucji płatniczej działającej na podstawie ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (dalej: ustawa).
Co do uiszczania opłat sądowych przez banki poglądy orzecznictwa są utrwalone. Kontrowersji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta