Zbieg postępowań o upadłość i rozwiązanie spółki
Prawo handlowe
Postępowanie sądowe o rozwiązanie spółki z o.o., wszczęte na żądanie wspólnika lub członka organu spółki, jeżeli osiągnięcie celu spółki stało się niemożliwe albo jeżeli zaszły inne ważne przyczyny wywołane stosunkami spółki, w trakcie którego została ogłoszona jej upadłość likwidacyjna, staje się bezprzedmiotowe dopiero z chwilą wykreślenia jej z rejestru.
Tak uznał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 20 maja 2016 r., II CSK 555/15.
Sąd okręgowy uwzględnił powództwo F. sp. z o.o. i P.K. i wydał 25 kwietnia 2014 r. wyrok, którym orzekł na podstawie art. 271 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych o rozwiązaniu pozwanej spółki G. sp. z o.o., ustanowił jej likwidatora oraz określił jego wynagrodzenie.
Sąd rejonowy, postanowieniem z 11 lutego 2014 r. ogłosił upadłość pozwanej spółki G. sp. z o.o. z możliwością zawarcia układu.
Po wniesieniu apelacji od wyroku sądu okręgowego z 25 kwietnia 2014 r., sąd rejonowy zmienił sposób prowadzenia postępowania upadłościowego z postępowania z możliwością zawarcia układu na postępowanie obejmujące likwidację majątku upadłego.
Sąd apelacyjny wydał postanowienie, którym uchylił wyrok sądu okręgowego i umorzył postępowanie. W uzasadnieniu wyjaśnił, że w razie ogłoszenia upadłości spółki z o.o. w czasie trwania sprawy o jej rozwiązanie, postępowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta