Jednolity plik kontrolny – skrócenie czasu i zwiększenie skuteczności kontroli
O skuteczności wdrożenia JPK może przesądzić podjęcie z wyprzedzeniem prac informatycznych. Pozwoli to też wyeliminować stres związany ze zbliżającym się terminem i ryzykiem niezrealizowania obowiązku.
Monika Lubczyńska-Barczak
Głównym założeniem przekazywania danych w formacie jednolitego pliku kontrolnego (dalej: JPK) jest zwiększenie skuteczności przeprowadzanych przez organy podatkowe kontroli podatkowych, w szczególności kontroli krzyżowych, które będą się odbywać w formie elektronicznej. W konsekwencji skróci się czas ich wykonywania i zwiększy skuteczność. Jednak warto podkreślić, że organy podatkowe skorzystają z plików JPK również do wykonywania czynności sprawdzających, bez konieczności wszczynania kontroli podatkowej.
Nadrzędne cele wprowadzenia JPK to:
- zmniejszenie kosztów wypełniania obowiązków podatkowych przez podatników,
- zmniejszenie kosztów funkcjonowania administracji podatkowej,
- usprawnienie kontroli podatkowej,
- poprawa wyników kontroli podatkowej.
Dla ich zrealizowania wyeliminowano papierowe wydruki, udostępniono dane w łatwym do analizy formacie, zautomatyzowano procesy kontrolne, objęto weryfikacją nowe obszary gospodarki, np. magazynowej.
Na struktury logiczne JPK składają się:
a. księgi rachunkowe,
b. wyciągi bankowe,
c. magazyn,
d. ewidencja zakupu i sprzedaży VAT,
e. faktury VAT (na razie tylko sprzedaży),
f. podatkowa księga przychodów i rozchodów,
g....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta