Jak księgować i prezentować faktoring
Ewidencja faktoringu zależy od stopnia odpowiedzialności faktora za ryzyko wypłacalności dłużnika. Przepisy bilansowe nie regulują w sposób szczegółowy tych zagadnień. Należy kierować się nadrzędnymi zasadami rachunkowości.
Instytucja faktoringu cieszy się w Polsce z roku na rok coraz większą popularnością. Nic dziwnego, skoro pozwala proponować odbiorcom dłuższe terminy płatności, a korzystające z niego firmy mają szansę zwiększyć swoją płynność finansową a często także możliwość skorzystania z dodatkowych usług świadczonych przez instytucje faktoringowe. W dalszym ciągu jednak pojawiają się pytania dotyczące prawidłowej ewidencji księgowej tych transakcji, jak również wątpliwości dotyczące tego, w jakich pozycjach bilansowych powinny znaleźć się kwoty wynikające z nierozliczonych na koniec roku obrotowego umów z tytułu faktoringu.
Dotyczy trzech podmiotów
Umowa faktoringu zawierana jest pomiędzy wyspecjalizowaną instytucją świadczącą usługi faktoringowe a przedsiębiorcą. Jednak w rzeczywistości dotyczy ona trzech pomiotów:
- faktoranta – przedsiębiorstwa, u którego w wyniku sprzedaży towarów lub usług powstały wierzytelności od kontrahenta, które są przekazywane instytucji faktoringowej w ramach umowy;
- dłużnika – odbiorcy towarów i usług nabytych od faktoranta z odroczoną płatnością (kredyt kupiecki);
- faktora – podmiotu przekazującego wynagrodzenie za przejmowaną wierzytelność, które jest ustalone w umowie.
Warto w tym miejscy zaznaczyć, że w przypadku gdy w umowie z faktorantem dłużnik nie zgodzi się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta