Czy uczestnictwo w TFI powoduje obowiązek dokumentacyjny
Fiskus wymaga sporządzenia dokumentacji cen transferowych pomiędzy spółkami należącymi do podatkowej grupy kapitałowej będącymi uczestnikami funduszy inwestycyjnych a tymi funduszami, gdy 100 proc. akcji TFI posiada spółka matka.
Czy pomiędzy spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową a funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi, w których spółki te są uczestnikami, zachodzą powiązania w rozumieniu art. 11 ust. 4 ustawy o CIT? Czy spółki tworzące PGK, będą zobowiązane do sporządzania dokumentacji podatkowej, o której mowa art. 9a ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017, dla transakcji zawieranych pomiędzy tymi spółkami a ww. funduszami? – pyta czytelnik.
Na takie pytanie odpowiedziała niedawno Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 25 sierpnia 2016 r. (IBPB-1-2/4510-714/16-1/BKD).
W stanie faktycznym wnioskodawca wskazał, że jest spółką akcyjną, która razem ze spółkami od siebie zależnymi (w których kapitale wnioskodawca posiada udział wynoszący co najmniej 95 proc.) tworzy podatkową grupę kapitałową (PGK). Wnioskodawca jest 100-proc. akcjonariuszem towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI). Wnioskodawca oraz inne spółki z PGK są uczestnikami utworzonych przez to TFI funduszy inwestycyjnych zamkniętych w rozumieniu ustawy o funduszach inwestycyjnych. Pomiędzy spółkami tworzącymi PGK, będącymi uczestnikami funduszy inwestycyjnych, a tymi funduszami dochodzi do różnego rodzaju...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta