Najpierw priorytety, potem liderzy
Program to nie jest lista spraw do załatwienia, ale wyraźne określenie, jak ma się wykonywać samorządowe zadania w jak najlepiej pojętym interesie publicznym i z korzyścią dla radcowskiej wspólnoty – pisze prawnik.
Dariusz Sałajewski
Ramy programowe organów radców prawnych zapisane są w ustawie. Ta wyraźnie określa zadania samorządu, nie wskazując jednak, które z nich powinny wykonywać organy krajowe, a które okręgowe. Ustawodawca nie wskazuje też – co oczywiste – które z zadań są w danym czasie i sytuacji ważniejsze, i w konsekwencji jak dobierać optymalne instrumenty do ich wykonania.
Żadne z zadań samorządu wymienionych w art. 41 ustawy o radcach prawnych nie może, nie powinno być pominięte. Samorząd należy tu rozumieć jako instytucję publiczną powołaną przez ustawodawcę głównie – jeśli nie jedynie – w celu wykonywania określonych przez tegoż ustawodawcę zadań. Samorząd zawodowy to jednak również pewna, bardzo określona co do warunków przynależności wspólnota. Ta wspólnota dokonuje personalnego ukształtowania wszystkich organów samorządu, rozumianego jako instytucja publiczna, w czasie wyborów.
Pomysły, ale rozsądne
Dochodzimy w naszym samorządzie do końcowej fazy dziesiątych już wyborów. Finałem jest Krajowy Zjazd Radców...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta