Właściciel mniejszościowy będzie musiał liczyć proporcję
Zbycie udziałów w spółkach z grupy franczyzowej wpłynie na prawo sprzedającego do odliczenia podatku naliczonego w odniesieniu do wydatków związanych z ogółem prowadzonej działalności i wymusi ustalenie proporcji odliczenia.
Spółka jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych przedsiębiorstw prowadzących supermarkety spożywcze i ogrodnicze. Głównym celem, dla którego została powołana, jest stworzenie i rozwój sieci w Polsce.
Na podstawie umów franczyzowych firma zrzesza niezależnych przedsiębiorców zarządzających supermarketami. Wszystkie supermarkety działają w formie spółek kapitałowych, w każdej z nich spółka jest udziałowcem mniejszościowym. Posiadanie udziałów w spółkach prowadzących supermarket nie jest związane z chęcią osiągania zysków, świadczeniem usług zarządzania nimi bądź innymi profitami. Firma sporadycznie świadczy jedynie na rzecz spółek m.in. usługi informatyczne (refakturowanie), najmu kas fiskalnych, podnajmu, a także usługi księgowe i pośrednictwa finansowego. Podatniczka zapytała czy zbycie przez nią udziałów będzie miało wpływ na prawo do odliczenia VAT w zakresie wydatków związanych z ogółem prowadzonej działalności gospodarczej i konieczność ustalenia proporcji z art. 90 ustawy o VAT.
Spółka była przekonana, że nie, ale fiskus był innego zdania. W jego ocenie należy mieć na uwadze, że system odliczenia ma na celu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta