Morskie wrota do bezpieczeństwa
Jak uniezależnić się od dostaw z Gazpromu.
Temat dywersyfikacji kierunków, dostaw i dostawców gazu wraca niemal z każdą zimą. Gdy mróz ściśnie i potrzyma przez kilkanaście dni, bieżące dostawy z gazociągów nie są w stanie pokryć zapotrzebowania. Korzysta się wtedy z podziemnych magazynów, ale że mamy takich raptem kilka, to surowiec znika z nich błyskawicznie i szybko dochodzimy do rezerw. Kilka lat temu zdarzyło się, że w mroźną zimę ograniczono dostawy do największych przemysłowych odbiorców surowca. W ostatnich latach na typowe dla zimy zjawiska pogodowe nakładały się polityczne działania Rosji, która wykorzystywała te momenty do wywierania nacisku na Ukrainę, czasami zakręcając kurek z gazem.
W czasach pierwszych rządów PiS Polska aktywnie protestowała na arenie międzynarodowej przeciwko budowie Nord Stream. Od tej krytyki nasze bezpieczeństwo się nie poprawiło, nie przybyło nam wówczas ani gazociągów, ani magazynów gazu. Rozpoczęto jedynie planowanie budowy gazoportu. Nową infrastrukturę przesyłową – ponad 1000 km nowych gazociągów – zbudowano w dużej mierze dzięki funduszom z UE w czasie rządów PO.
Deadline w 2022 roku
W ostatnich latach nasze możliwości magazynowania gazu (odpowiada za to PGNiG) się zwiększyły, ale tylko nieznacznie. Zbudowano terminal LNG, który co prawda z opóźnieniami, ale jednak zaczął działać i odbiera...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta