Geodezja a ceny transferowe, czyli co to jest benchmark
Od 2017 r. dokumentacja podatkowa firm o przychodach lub kosztach przekraczających równowartość 10 mln euro będzie musiała zawierać analizę danych porównawczych. Jej charakterystyka w przepisach jest dość skomplikowana i niejasna.
W praktyce do analizy danych porównawczych przyjęło się stosowanie anglojęzycznej nazwy „benchmarking study" lub „benchmark". Bench mark oznacza reper, czyli punkt (trwale stabilizowany znak geodezyjny) o znanej wysokości nad poziomem morza będący znakiem orientacyjnym, czyli swoistym punktem odniesienia, służącym do dokonywania pomiarów geodezyjnych (źródło: Wikipedia). Stąd w finansach oraz w podatkach (a także w innych dziedzinach) używa się określenia benchmark jako pewnego wskaźnika referencyjnego, stopy/punktu odniesienia.
W przypadku dokumentacji podatkowej (transakcji z podmiotami powiązanymi) tym punktem odniesienia będą ceny/wyniki finansowe realizowane przez podmioty niezależne (niepowiązane). O ile zatem dokumentacja podatkowa sporządzana obecnie jest swego rodzaju prostym zdjęciem (opisem) transakcji, o tyle od 2017 r. to zdjęcie musi być zrobione w odpowiedniej perspektywie – perspektywie danych rynkowych.
Dane wewnętrzne lub zewnętrzne
Warto wskazać, że owe dane porównawcze mogą mieć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta