Ujęcie kosztu w księgach a moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów
Prawo bilansowe nie powinno przesądzać o podatkowym ujęciu danego wydatku. Czynnikiem decydującym o prawidłowej kwalifikacji jest indywidualna sytuacja oraz specyfika działalności gospodarczej podatnika.
Żaneta Gryka, konsultant PwC, dział prawno-podatkowy
Justyna Nowicka-Bryzek, młodszy menedżer PwC, dział prawno-podatkowy
Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ponoszeniem różnego rodzaju wydatków oraz koniecznością ich ewidencji w systemie księgowym. Jednocześnie, przedsiębiorcy zobowiązani do obliczania i zapłaty podatku dochodowego muszą odpowiednio klasyfikować wydatki na potrzeby podatkowe. Odmienność prawa bilansowego względem prawa podatkowego w tym zakresie często powoduje wątpliwości dotyczące momentu, w którym dany wydatek powinien zostać ujęty jako koszt w księgach rachunkowych oraz rozpoznany jako koszt uzyskania przychodów w podatku dochodowym. W praktyce zdarzają się sytuacje, w których dany wydatek zostanie w całości potraktowany jako koszt uzyskania przychodów, jednak na potrzeby rachunkowe będzie on rozliczany w czasie. Jak zatem prawidłowo określić moment poniesienia kosztu na potrzeby podatku dochodowego uwzględniając ujęcie kosztu w ewidencji księgowej?
Regulacje w CIT
Ustawa o CIT wprowadza podział kosztów na bezpośrednio związane z przychodami oraz inne niż bezpośrednio związane z przychodami. Zgodnie z art. 15 ust 4b ustawy o CIT, koszty bezpośrednio związane z przychodami są potrącane w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody. Zasada ta ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta