Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy zatrzymana kaucja jest częścią wynagrodzenia wykonawcy

02 listopada 2016 | Ekspert księgowego | Arkadiusz Juzwa

Organy uznają, że wierzytelność z tytułu kaucji gwarancyjnej nie jest u podatnika, któremu przysługuje, należnością uprzednio zarachowaną do przychodów należnych. Jednak firmy budowlane mają duże szanse na korzystne wyroki sądów.

W branży budowlanej powszechne jest stosowanie kaucji gwarancyjnych, jako formy zabezpieczenia należytego wykonania umów o roboty budowlane. Strony umowy przewidują, że wynagrodzenie wynikające z faktur dokumentujących wykonane etapy robót budowlanych płatne jest przez inwestora po zatrzymaniu kaucji, stanowiącej określony procent wartości każdej faktury. Kaucje powodują spory pomiędzy podatnikami (będącymi wykonawcami robót budowlanych) a organami podatkowymi. Różnice co do ich skutków podatkowych ujawniają się m.in. w sytuacji, gdy inwestor nie zwraca wykonawcy zatrzymanych przez siebie kwot a ten, wobec problemów z płynnością finansową, sprzedaje przysługującą mu wobec inwestora wierzytelność poniżej wartości wierzytelności, a więc ze stratą.

Zdaniem fiskusa to odrębna umowa

Organy podatkowe powołują się na art. 16 ust. 1 pkt 39 ustawy o CIT, który wyklucza z kosztów uzyskania przychodów stratę z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności, chyba że wierzytelność ta uprzednio, na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o CIT, została zarachowana jako przychód należny. W ocenie organów podatkowych, wierzytelność z tytułu kaucji gwarancyjnej nie jest u podatnika, któremu przysługuje, należnością uprzednio zarachowaną do przychodów należnych na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o CIT (por. interpretację...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10589

Wydanie: 10589

Spis treści
Zamów abonament