Angaż sprzed nowelizacji można uzupełnić o prawo jego rozwiązania
Przy umowie zawartej przed 22 lutego br. na czas określony dłuższy niż sześć miesięcy, w której nie było postanowienia pozwalającego na jej wcześniejsze wypowiedzenie, strony nadal mogą wprowadzić dopuszczającą to klauzulę.
Przepisy kodeksu pracy pozwalają wypowiedzieć każdą umowę zawartą na czas określony. Nie dotyczy to jednak angaży zawartych przed 22 lutego 2016 r., w których nie zastrzeżono takiej możliwości.
Długość bez różnic
Nowelizacja kodeksu pracy wynikająca z ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2015 r., poz. 1220; dalej ustawa nowelizująca) wprowadziła generalną zasadę dopuszczalności wypowiadania umów na czas określony za wypowiedzeniem. Długość okresu wypowiedzenia zależy od zakładowego stażu pracy – tak samo jak przy umowie na czas nieokreślony i zgodnie z art. 36 § 1 k.p. wynosi on:
- dwa tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż sześć miesięcy,
- miesiąc, jeżeli pracował co najmniej sześć miesięcy,
- trzy miesiące przy co najmniej trzyletnim zatrudnieniu.
Przy czym do okresu zatrudnienia wlicza się etatowcowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli jego zmiana nastąpiła na zasadach określonych w art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta