Opłaty za korzystanie z przystanków bez VAT
Podmiot sprawujący zarząd i organizowanie lokalnego transportu zbiorowego przy wykonywaniu tych czynności działa na ustawowo uregulowanych zasadach. Nie jest więc w stanie dokonywać modyfikacji, dopuszczalnych w stosunkach cywilnoprawnych.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 14 października 2016 r. (sygn. IBPP3/4512-456/16-1/BJ), rozstrzygnął kwestię traktowania dla potrzeb VAT opłat za korzystanie z przystanków komunikacyjnych. We wniosku o wydanie interpretacji gmina wskazała, że na jej terenie znajdują się przystanki autobusowe, których jest właścicielem lub zarządzającym.
W zamian za możliwość zatrzymywania się na przystankach, gmina pobiera opłaty od przewoźników. Opłaty te stanowią dochód gminy i są przeznaczane na utrzymywanie przystanków komunikacyjnych. W zakresie rozliczania VAT ww. opłat gmina postępowała zgodnie z otrzymaną interpretacją indywidualną, opodatkowując podatkiem VAT dochód z tytułu udostępniania przystanków autobusowych. Jednak z uwagi m.in. na zmianę orzecznictwa sądów administracyjnych i praktyki organów podatkowych, począwszy od października 2015 r. gmina zaprzestała doliczania VAT do opłat. Dodatkowo, gmina zaznaczyła, że ze względu na otrzymaną wcześniej interpretację indywidualną nie dokonała dotychczas korekty faktur wystawionych za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta