Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uchylenie uchwały wywołuje skutki dopiero od tej daty

29 listopada 2016 | Administracja

Stwierdzenie nieważności uchwały oznacza, że traktuje się ją tak, jakby nigdy nie została podjęta. Uchylenie uchwały przez radę gminy eliminuje ją z obrotu prawnego.

Problem

Rada gminy w istotny sposób naruszyła przepisy podejmując uchwałę stanowiącą akt prawa miejscowego. Ponieważ została ona zaskarżona do sądu administracyjnego, rada chce uchylić tę uchwałę. Czy jej uchylenie przez radę gminy wyłączy możliwość stwierdzenia nieważności tej uchwały przez sąd?

Co mówią przepisy

W art. 90 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) przewidziano, że wójt ma obowiązek przedłożenia wojewodzie uchwał rady gminy w ciągu 7 dni od dnia ich podjęcia. Uchwałę budżetową, uchwałę w sprawie absolutorium i inne uchwały objęte zakresem nadzoru regionalnej izby obrachunkowej przedkłada się tej izbie. Uchwała sprzeczna z prawem jest nieważna. O nieważności uchwały w całości lub w części orzeka organ nadzoru w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia jej doręczenia (art. 91 ust. 1 u.s.g.). Po upływie tego terminu organ nadzoru nie może we własnym zakresie stwierdzić nieważności uchwały. W tym przypadku organ nadzoru może zaskarżyć uchwałę do sądu administracyjnego (art. 93 ust. 1 u.s.g.). Ponadto każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą rady gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej, może - po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia naruszenia - zaskarżyć uchwałę do sądu administracyjnego (art. 101 ust. 1 u.s.g.).

Zgodnie z art. 54 ust. 1 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10611

Wydanie: 10611

Spis treści
Zamów abonament