Mapa ludzkich ambicji
Dariusz Jaworski O tym, dlaczego jedna nowoczesna biblioteka może zmienić obraz całej społeczności oraz dlaczego dobre biblioteki idą w parze z wysokimi wynikami w edukacji, mówi dyrektor Instytutu Książki w rozmowie z Marcinem Kube.
Rz: W Rankingu Bibliotek od lat prowadzą placówki położone w regionach, które wcale nie są najbardziej rozwinięte.
Dariusz Jaworski: Mam swoją teorię na ten temat. Proszę zauważyć, że gdyby siatkę najlepszych bibliotek z rankingu nałożyć na mapę najlepszych wyników edukacyjnych, czyli średniej z egzaminów gimnazjalnych i maturalnych, to zobaczylibyśmy, że obydwie się w dużej mierze pokrywają.
Czyli wysoka klasa bibliotek idzie w parze z wysoką edukacją.
Z kolei gdy sprawdzimy np. statystyki w Wielkopolsce, to zobaczymy, że średnia wyników maturalnych jest poniżej średniej krajowej. A przecież to oprócz Warszawy najlepiej rozwinięty region – najbardziej zamożny i syty. Tymczasem okazuje się, że ma gorsze wyniki edukacyjne niż np. Podkarpacie. Niektórzy socjologowie twierdzą, że jest to syndrom determinacji społecznej do przekraczania własnego statusu kulturowo-cywilizacyjnego. Dostrzegalny jest on zwłaszcza u młodych ludzi, a także rodziców, którzy ich do tego inspirują i dają wsparcie. Mówią im: musisz się uczyć, musisz być zdeterminowany, bo inaczej nie będziesz miał lepszego życia.
Ale czy jedna biblioteka może zmienić cały region?
Nowoczesne centrum kultury dużo silniej wpłynie pozytywnie na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta