Rekompensata za brak emerytury tylko na wniosek
Osoba, która mimo udowodnienia 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub charakterze przed 2009 r., nie ma prawa ani do wcześniejszej emerytury ani do emerytury pomostowej, po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego może się ubiegać o jej pieniężną rekompensatę. ZUS nie przyzna jej z urzędu.
W myśl art. 2 pkt 5 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 965 ze zm.; dalej: ustawa pomostowa) rekompensata jest formą odszkodowania za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze dla osób, które nie nabędą prawa do emerytury pomostowej. Można się o nią ubiegać po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego.
Rekompensata przysługuje osobie ubezpieczonej, urodzonej po 31 grudnia 1948 r., która do 31 grudnia 2008 r. przepracowała w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze co najmniej 15 lat. Na to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta