Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Londyn gra na podział Unii

29 listopada 2016 | Świat | Jędrzej Bielecki
Beata Szydło i Theresa May złożyły kwiaty pod pomnikiem polskich lotników biorących udział w bitwie o Anglię w Northolt.
autor zdjęcia: Carl Court
źródło: AFP
Beata Szydło i Theresa May złożyły kwiaty pod pomnikiem polskich lotników biorących udział w bitwie o Anglię w Northolt.

May zaprosiła Szydło, bo wierzy, że dzięki Polsce przełamie front krajów, które chcą ukarać Brytyjczyków za Brexit.

Brytyjczycy mnożyli w poniedziałek dyplomatyczne gesty pod adresem naszego kraju. Po raz pierwszy zorganizowali międzyrządowe konsultacje z Polską. Od tej pory mają się odbywać regularnie, co na razie Wielka Brytania praktykowała tylko z Francją. Premier Theresa May przyjechała nawet na lotnisko powitać Beatę Szydło. Odwołano się też do wspólnej historii, choć selektywnie: obie szefowe rządów złożyły wieńce pod pomnikiem polskich lotników biorących udział w bitwie o Anglię, ale o pozostawieniu przez Wielką Brytanię Polski na pastwę Niemiec we wrześniu 1939 r. już nie wspomniano.

Obrona i los Polaków

Bliski rządzącym torysom „The Daily Telegraph", który w czasie kampanii przed czerwcowym referendum nawoływał do wyjścia z Unii i położenia tamy „fali imigrantów", teraz zapałał sympatią do naszego kraju. W komentarzu zatytułowanym „Jest nadzieja na deal w sprawie Brexitu – i leży ona w Europie Wschodniej" dziennik zwraca uwagę, że Polska może odegrać rolę pośrednika, który ułatwi negocjacje między Brukselą i Londynem.

Taką możliwość zasugerowała zresztą sama Szydło w artykule opublikowanym w dniu przyjazdu do Londynu w „Rzeczpospolitej" i „The Daily Telegraph". „Warszawa na pewno będzie jedną z tych stolic,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10611

Wydanie: 10611

Spis treści
Zamów abonament