Zgoda inwestycyjna ma zastąpić wszystkie decyzje
Projektowane przepisy dotyczące planów miejscowych wprowadzą prawdziwą rewolucję – gminy będą musiały wyznaczyć obszary zurbanizowane, które mają stanowić główną oś powstawania nowych inwestycji. Warto, aby przedsiębiorcy zaczęli się przygotowywać do planowanych zmian i wzięli udział w dyskusji o nich. Lucyna Staniszewska
We wrześniu 2016 roku opublikowany został projekt Kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Ustawa ta ma za zadanie zebrać w całość wiele rozproszonych obecnie aktów, które dotyczą szeroko pojętego procesu budowlano-inwestycyjnego, zarówno w stosunku do inwestycji prywatnych, jak i publicznych.
Oprócz chęci kompleksowej regulacji przepisów, przedstawiony projekt zawiera wiele nowych, często rewolucyjnych rozwiązań, które wpłyną na rynek inwestycyjny w Polsce.
Celem nadrzędnym – zwartość obiektów
Projektowane przepisy dotyczące planów miejscowych wprowadzają prawdziwą rewolucję. Gminy będą musiały wyznaczyć obszary zurbanizowane, które mają stanowić główną oś dla nowych inwestycji. Dopiero, gdy wynik bilansu między chłonnością obszaru zurbanizowanego (czyli tym, ile jeszcze obiektów budowlanych może powstać na tym terenie), a potrzebami wynikającymi z przygotowanej przez gminę prognozy, która określa zapotrzebowanie na zagospodarowanie nowych terenów będzie ujemny, to możliwe stanie się określenie w planie miejscowym nowych terenów dla inwestycji.
Gmina ma być zobowiązana do przeprowadzenia w ciągu 6 lat niezbędnych działań, które będą miały na celu oddanie do użytku infrastruktury technicznej. Z jednej strony jednostki samorządu terytorialnego będą, w przeciwieństwie do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta