Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dlaczego chcą się nazywać inaczej

20 stycznia 2017 | Prawo | Danuta Frey

Zmiana imienia i nazwiska może nastąpić tylko z ważnych powodów, ale ich ocena może być różna. Danuta Frey

Z danych uzyskanych z Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że w 2016 r. na podstawie ustawy z 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska dokonano w Polsce około 40 tys. zmian nazwiska i około 5 tys. zmian imienia.

Powody uzasadniające taką potrzebę oceniają indywidualnie kierownicy urzędów stanu cywilnego. Od 2015 r., czyli od nowelizacji ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego oraz ustawy o zmianie imienia i nazwiska, wniosek można składać w wybranym USC na terenie Polski. Wnioskodawca ma prawo przybrać dowolne nazwisko, z wyjątkiem historycznych. Wniosek uwzględnia – lub nie – kierownik USC. W razie odmowy pozostaje odwołanie do wojewody i skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Pseudonim może być nazwiskiem

Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Lipuszu w województwie pomorskim nie uwzględnił wniosku Janusza Z. (dane zmienione) o zmianę imienia i nazwiska. Wnioskodawca uzasadniał, że po wyjściu z zakładu karnego chce zerwać z przestępczym środowiskiem, a nowe nazwisko ma to ułatwić. Boi się też zemsty, ponieważ składał w sądzie zeznania w sprawie dotyczącej działalności jednej z najniebezpieczniejszych grup przestępczych.

Kierownik USC i wojewoda pomorski uznali, że żądana zmiana nie spowoduje automatycznie zmiany stylu życia, natomiast obawa przed zemstą z powodu zeznań w sądzie nie mieści się w ustawowym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10654

Wydanie: 10654

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament