Sankcja dla członka zarządu spółki
Wierzyciel jest legitymowany do złożenia wniosku o wszczęcie postępowania o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej przez członka zarządu spółki z o.o. z powodu niezgłoszenia przez niego w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości tej spółki także wtedy, gdy wierzytelność wnioskodawcy powstała po zaprzestaniu pełnienia przez uczestnika funkcji członka zarządu.
Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 28 września 2016 r., III CZP 48/16.
Wnioskodawca Skarb Państwa – naczelnik urzędu skarbowego wystąpił 12 grudnia 2014 r. o orzeczenie wobec J.G., jako byłego prezesa zarządu J. spółki z o.o., pozbawienia prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek i pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu na okres 10 lat na podstawie art. 373 ust. 1 pkt 1 ustawy z 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze (P.u.n.). Zdaniem wnioskodawcy zarządzana przez J.G. spółka już w 2012 r. popadła w stan niewypłacalności, a mimo to nie złożył on wniosku o ogłoszenie jej upadłości. Wnioskodawca złożył zaś taki wniosek, ale postanowieniem z 25 listopada 2014 r., sąd rejonowy oddalił go ze względu na brak środków na zaspokojenie kosztów postępowania. Wnioskodawca stwierdził, że ma wobec spółki wierzytelność z tytułu podatku od towarów i usług za kwiecień 2014 r., a więc powstałą już po wyjściu J.G. z zarządu spółki. Wyjaśnił jednak, że spółka od dłuższego czasu była w sytuacji zobowiązującej jej zarząd do złożenia wniosku o ogłoszenie jej upadłości....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta