W jaki sposób nowy komplementariusz może wstąpić do spółki
Dopuszczalna jest zmiana składu osobowego spółki komandytowo – akcyjnej, podobnie zresztą jak każdej innej spółki osobowej. Możliwość ta polega albo na zbyciu ogółu praw i obowiązków wspólnika, albo poszerzeniu kręgu uczestników podmiotu o kolejną osobę.
Warunki przystąpienia do S.K.A. akcjonariuszy i komplementariuszy są odmienne. Na potrzeby tego artykułu zostaną omówione jedynie reguły przystąpienia do spółki nowych komplementariuszy. W pierwszej kolejności omawianą ewentualność w ogóle musi dopuszczać statut spółki – patrz przykład 1.
W przeciwieństwie bowiem do akcjonariuszy możliwe jest całkowite zablokowanie przystąpienia do tego podmiotu nowego komplementariusza. To ograniczenie nie działa tylko wówczas, gdy w spółce są wyłącznie akcje na okaziciela. W sytuacji zaś, w której pierwotne brzmienie statutu nie zawiera wzmianki o dopuszczalności przystąpienia do spółki nowego komplementariusza, a zaistnieje opcja jego przystąpienia, wtedy najpierw trzeba zmodyfikować statut (autorka pomija w tym artykule procedurę zmiany statutu). Przy czym, nie ma przeszkód, aby na tym samym walnym zgromadzeniu dotychczasowi komplementariusze wyrazili zgodę na zmianę statutu w opisanym zakresie i na przystąpienie nowego komplementariusza.
Przystąpienie nowego komplementariusza polega na tym, że w tym charakterze wstępuje do spółki ktoś zupełnie nowy albo też następuje modyfikacja statusu wspólnika z dotychczasowego akcjonariusza na komplementariusza.
Przykład 1
Pani Konstancja - akcjonariusz w S.K.A.- chciałaby uzyskać status komplementariusza. Pani Donata -...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta