Perła hutniczej produkcji miedzi. Głogów w światowej czołówce
Pięć lat projektowania, trzy lata na realizację i rozruch technologiczny instalacji w ciągu jednej doby.
MATERIAŁ POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z KGHM
W efekcie kilkuletniej pracy projektantów powstał największy na świecie kompleks metalurgiczny w oparciu o technologię pieca zawiesinowego. Jest to również największa inwestycja w przemyśle metalurgicznym po 1989 roku w Polsce.
O skali trudności projektu świadczy nie tylko wielkość inwestycji, ale również jej unikalny charakter. Inwestycja zalicza się do tak zwanych brownfield, czyli w miejscu starej przestarzałej instalacji pieców szybowych powstała nowa instalacja. Pozwoliło to w znaczącym stopniu ograniczyć koszty, które w przypadku budowy zakładu od podstaw byłyby znacząco większe.
W ramach projektu nie tylko wybudowano nowy obiekt, ale również szczegółowo zaplanowano cały proces wyłączenia starej instalacji i uruchomienia nowej.
– Wymagało to zwiększonego nakładu pracy i szczegółowego planowania, jednak dzisiaj można już śmiało powiedzieć, że cały proces zakończył się pełnym sukcesem – mówi Andrzej Szydło, dyrektor naczelny Huty Miedzi Głogów. I dodaje: – W okresie, kiedy na budowie pracowały tysiące ludzi, wylewano tysiące metrów sześciennych betonu i zabudowywano dziesiątki tysięcy ton stali, w hucie realizowano wyjątkowo wysoką (rekordową) produkcję miedzi. Przerwa w produkcji trwała niespełna trzy miesiące, krócej niż kiedykolwiek planowano....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta