Kierownik z drugą szansą, ale za niższą pensję
Pracownikowi zajmującemu kierownicze stanowisko pracodawca może wypowiedzieć dotychczasowe warunki pracy i zaproponować gorsze m.in. wtedy, gdy nie uzyskuje on zakładanych wyników pracy.
Tak uznaje się w orzecznictwie sądowym. W przepisach prawa pracy nie ma natomiast wskazanych przyczyn uzasadniających złożenie pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego.
Zmiana na niekorzyść
Wypowiedzenie zmieniające pozwala pracodawcy zmodyfikować dotychczasowe warunki zatrudnienia podwładnego. Jego wręczenie jest konieczne wtedy, gdy zmiana ma dotyczyć istotnych warunków zatrudnienia i ma być ona niekorzystna dla podwładnego. Na tej podstawie szef może powierzyć kierownikowi inne niż dotychczas stanowisko pracy lub zmienić zasady jego wynagradzania.
Do wypowiedzenia zmieniającego stosuje się zasady obowiązujące przy wypowiedzeniu umowy o pracę. Ma to poważne konsekwencje, gdyż oznacza, że trzeba zachować wszelkie wymagania formalne dotyczące wypowiedzenia umowy. W szczególności, aby zmienić warunki pracy osobie zatrudnionej na czas nieokreślony, należy zachować formę pisemną wypowiedzenia, wskazać w nim konkretną przyczynę uzasadniającą tę zmianę oraz podać proponowane nowe warunki pracy. Jeżeli pracownik korzysta z ochrony związkowej, konieczne jest ponadto przeprowadzenie konsultacji zamiaru złożenia wypowiedzenia.
W orzecznictwie sądowym podkreślano, że przyczyna wypowiedzenia nie musi mieć szczególnej wagi czy nadzwyczajnej doniosłości. Ponadto, dopuszcza się złożenie wypowiedzenia zmieniającego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta